Slowina | Wina ze słonecznej strony Alp

Dobrodošli na našem blogu!

Dobrodošli na našem blogu!

Posted on
Piran

Piran

Witamy na naszym blogu! O czym będziemy pisać? Przede wszystkim o Słowenii, i to nie tylko o sprawach związanych z winem. A dlaczego? Ponieważ ONA jest tego warta! To mały kraj, niedoceniany w Polsce. W Europie i na świecie często niestety mylony ze Słowacją. A Słowenia, choć tak małych rozmiarów, mieści w swoich granicach tak wiele, że każdy podróżnik , który spędzi w tym kraju trochę więcej czasu, przeciera oczy ze zdziwienia i zachwytu. I tu świadomie użyłam terminu podróżnik. Potrzeba bowiem trochę wysiłku żeby dotrzeć do  autentycznych perełek. Sama doznałam tego szoku już prawie cztery lata temu.

Słowenię można przejechać samochodem w trzy godziny. Ale nie starczy dwóch tygodni urlopu żeby poznać choć niewielką część tego co ma do zaoferowania. Polacy niestety znają ją głównie z tematu wpisywanego w wyszukiwarkę: jak ominąć autostrady słoweńskie w drodze do Chorwacji?Jakże krzywdzące to podejście! Jeśli już zmierzamy gdzieś dalej na południe, warto zatrzymać się tu choćby na parę godzin. By oczywiście później kolejny urlop spędzić w Słowenii! A gdzie? O tym będę pisać jeszcze niejednokrotnie.

Wracając do „winnej” Słowenii- jest to kraj pod tym względem niezwykle ciekawy. Uprawa wina ma tutaj antyczne tradycje, a w Mariborze rośnie najstarsza na świecie, ciągle owocująca winorośl- Stara Trta, czyli po prostu Stara Winorośl. Tutaj nie spotkamy ogromnych producentów robiących bezduszne i bezosobowe wino. Małe, rodzinne gospodarstwa, od pokoleń pielęgnujące tradycję wyrobu wina, często ugoszczą w swoich progach tym czym „chata bogata”. A jest co zwiedzać, czego próbować i gdzie bywać! Cały kraj opleciony jest siecią różnych szlaków turystycznych, w tym także specjalnie oznaczonych szlaków wina.

Alpy Kamnicko-Sawinskie - Planjava 2394 m n.p.m. fot. Piotr Skrzypiec

Alpy Kamnicko-Sawinskie – Planjava 2394 m n.p.m. fot. Piotr Skrzypiec

Co różni, a co łączy Polaków i Słoweńców? Na to pytanie również postaramy się odpowiedzieć. Nie zabraknie relacji z wydarzeń Slowiny. Mamy również nadzieję, że dzięki relacjom naszych producentów,  poznamy lepiej prawdziwe życie winnicy. Długa droga przed nami, więc proponuję przygotować kieliszki i wyczekiwać dalszych wieści!

Se vidiva na vinski poti! Do zobaczenia na winnym szlaku!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>