Slowina | Wina ze słonecznej strony Alp

Słowenia

IMG_4707

Słowenia to niewielki kraj. Na jej nieszczęście przez wielu mylona ze Słowacją. Położenie między Włochami i Węgrami oraz Austrią i Chorwacją odcisnęło swoje piętno niemal w każdym aspekcie życia. To mały kraj, ale łączy w sobie Alpy, wybrzeże śródziemnomorskie, Równinę Panońską oraz Kras. Już choćby z tego względu jest to obszar niezwykle bogaty i atrakcyjnie turystycznie. Z własnego doświadczenia wiemy, że potrzeba co najmniej 2 tygodni by zaznajomić się z największymi perłami Słowenii, a i tak będzie do czego wracać. Słowenia to bardzo zielony kraj, za wyjątkiem obszaru nieopodal granicy Węgierskiej pokrywają ją góry i pagórki. Niewątpliwie najbardziej znanymi górami są Alpy Julijskie z Triglavskim Parkiem Narodowym. Niezwykle urokliwe są również Alpy Kamnicko-Sawińskie, czy Karawanki.

IMG_5550 Kepa, Golica, Vajne¿  IMG_2099

Turystów przyciąga wybrzeże, i choć ma tylko 46 km, to jest co tam zwiedzać. Koper, Izola, Piran to piękne miasteczka o poweneckiej architekturze. Klify Strunjanu przyciągają malowniczymi ścieżkami spacerowymi, a saliny w Sečovlje ukazują harmonijną kilkusetletnią już współpracę człowieka z przyrodą. Spragnieni rozrywki znajdą ją w Portorożu – miasteczku pełnym hoteli, restauracji i kasyn. Niesamowitą atmosferę posiada stolica państwa, Ljubljana. Wielbiciele architektury znajdą tu dzieła znanego architekta Jožego Plečnika.

IMG_2698W Słowenii idealnie poczują się turyści kwalifikowani i aktywni – mnóstwo tu górskich szlaków, miejsc wspinaczkowych, na kajakarzy i raftingowców czeka Soča z dopływami oferując wszelkie sporty wodne. W specjalnie wyznaczonych miejscach można wędkować. Morze Adriatyckie oferuje żaglówki, nurkowanie,  windsurfing, czy kajaki. W całym kraju można uprawiać jazdę konną i kolarstwo. W zimie panują doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego, biegowego, czy ski-touringu. W marcu uwagę sportowego światka przyciąga dobrze znana Polakom skocznia narciarska w Planicy. Słowenia znana jest także ze swoich ośrodków Spa- Wellness– te  znajdują się głównie we wschodniej części kraju – w okolicach Ptuju i granicy z Węgrami oraz w Dolenjskiej i Posavskiej. Kraj oplatają szlaki tematyczne. Trudno nie wspomnieć o szlaku wina, który jest specjalnie oznakowany, a znajdują się na nim niezliczone winnice, które do kieliszka wina oferują najczęściej produkty z własnych gospodarstw. Więcej o winie w Słowenii można znaleźć tutaj: Wino w Słowenii

 Protner -2001

Chyba najbardziej znanymi atrakcjami Słowenii są jest malowniczo położony Bled i Jaskinia Postojna. Zapraszamy w podróż po tym niezwykłym państwie. Stopniowo będziemy przybliżać kolejne miejsca, a wybór ich będzie subiektywny. Z całą pewnością jednak warto je odwiedzić!