Slowina | Wina ze słonecznej strony Alp

Pokušnja v Vintage – degustacja w Vintage

Pokušnja v Vintage – degustacja w Vintage

Posted on

Dobrodošli na pokušnji slovenskih vin! – tym zdaniem rozpoczęliśmy nasze spotkanie degustadegustacjacyjne. Degustacja odbyła się 14 listopada, a miała miejsce w Restauracji i Winiarni Vintage na Rynku Głównym w Krakowie. Vintage ugościło nas w niezwykle profesjonalny sposób. W degustacji wzięło udział około 35 osób, sala zapełniła się szybko, byli wśród nas przedstawiciele prasy oraz środowiska blogerskiego. Piątka uczestników trafiła do nas dzięki szczęściu i wiedzy zaprezentowanej w konkursie zorganizowanym przez Wino w Krakowie. Spotkanie prowadzili producenci we własnych osobach – Igor Černe (Černe), Boštjan Protner (Joannes) oraz Matej Korenika (Korenika & Moškon). Każdy z nich opowiedział o swojej winnicy i kolejno wprowadzał uczestników w świat swoich win.

Spróbowaliśmy w kolejności: Malvazija 2011 Černe, Malvazija 2012 Korenika & Moškon, Rumeni Muškat 2012 Joannes, Renski Rizling suho/sec 2011 Joannes, Renski Rizling polsuho/demisec Joannes, Paderno 2007 Korenika & Moškon, Rose 2012 Černe, Refošk 2011 Černe, Refošk 2009, Černe, Kortinca 2007 Korenika & Moškon, Cabernet Sauvignon 2007 Černe, Rumeni muškat 2010, Korenika & Moškon.

Bardzo zależało nam na tym, by spotkanie miało charakter wymiany opinii i dyskusji. Cel został osiągnięty i wszyscy uczestnicy czuli się swobodnie. Wspólnie wybrano winnych faworytów, a nastroje poprawiały się samoistnie po każdej kolejnej próbce wina. Całości towarzyszyły przysmaki przywiezione prosto z gospodarstwa Černe – oliwki i niesamowita oliwa, która cieszyła się niezwykłym powodzeniem i tuż po dobrych winach z pewnością została w pamięci wielu. Szczególnie doceniono rizlingi z winnicy Joannes, refoški w różnych odsłonach z winnic Černe i Korenika & Moškon. Na sam koniec serce skradł wszystkim deser w postaci złocistego Rumeniego Muškata Mateja Koreniki. Po degustacji (jak i w jej trakcie) każdy mógł porozmawiać z producentami i wymienić uwagi. Z zakulisowych informacji wiemy, że naszym Słoweńcom było niezwykle miło, ponieważ usłyszeli wiele pochwał.

Sam za siebie niech przemówi tekst napisany naprędce na karcie degustacyjnej przez pana Leszka Bączka:

Jest na naszej planecie tak piękny kraj jak Słowenia
Tutaj somelierzy ze świata spełniają swoje marzenia
Ich produkty – ekologiczne wina to źródło rozkoszy
Nawet dla tych najbardziej wybrednych smakoszy
Tak, produkcja wina to naprawdę wielka sztuka
O właśnie w niej każdy z somelierów inspiracji szuka!

Restauracji Vintage dziękujemy za ciepłe przyjęcie i wspaniałą obsługę. Wszystkim gościom dziękujemy za liczne przybycie i życzymy samych dobrych win w przyszłości. Do zobaczenia wkrótce!

Więcej zdjęć znajdziecie na facebookowym profilu Vintage: Vintage Restauracja i Winiarnia- zdjęcia z degustacji

Oraz Wino w Krakowie: Wino w Krakowie- zdjęcia z degustacji

Krótki filmik ze wstępu do degustacji: Vintage – film

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>